VAPAAEHTOINEN PELASTUSPALVELU JA NÄKEMYS SEN KEHITTYMISESTÄ
Pääsivu
Operatiivisuus
Hallinnollisuus
Etelä-Karjalan toimikunta
Neuvottelutiimit seutukunnittain:
1. Lappeenranta, Lemi, Luumäki, Savitaipale, Taipalsaari
2. Imatra, Parikkala, Rautjärvi, Ruokolahti
Lappeenrannan seutukunta: Lappeenranta, Lemi, Luumäki, Savitaipale, Taipalsaari
Imatran seutukunta: Imatra, Parikkala, Rautjärvi, Ruokolahti
Etelä-Pohjanmaan toimikunta
Neuvottelutiimit seutukunnittain:
1. Alajärvi, Evijärvi, Lappajärvi, Soini, Vimpeli
2. Ilmajoki, Isokyrö, Kauhava, Kurikka, Lapua, Seinäjoki
3. Isojoki, Karijoki, Kauhajoki, Teuva
4. Alavus, Kuortane, Ähtäri
Järviseudun seutukunta: Alajärvi, Evijärvi, Lappajärvi, Soini, Vimpeli
Seinäjoen seutukunta: Ilmajoki, Isokyrö, Kauhava, Kurikka, Lapua, Seinäjoki
Suupohjan seutukunta: Isojoki, Karijoki, Kauhajoki, Teuva
Kuusiokuntien seutukunta: Alavus, Kuortane, Ähtäri
Etelä-Savon toimikunta
Neuvottelutiimit seutukunnittain:
1. Juva, Pieksämäki
2. Hirvensalmi, Kangasniemi, Mikkeli, Mäntyharju, Pertunmaa, Puumala
3. Enonkoski, Rantasalmi, Savonlinna, Sulkava
Pieksämäen seutukunta: Juva, Pieksämäki
Mikkelin seutukunta: Hirvensalmi, Kangasniemi, Mikkeli, Mäntyharju, Pertunmaa, Puumala
Savonlinnan seutukunta: Enonkoski, Rantasalmi, Savonlinna, Sulkava
Kainuun toimikunta
Neuvottelutiimit seutukunnittain:
1. Hyrynsalmi, Kuhmo, Puolanka, Suomussalmi
2. Kajaani, Paltamo, Ristijärvi, Sotkamo
Kehys-Kainuun seutukunta: Hyrynsalmi, Kuhmo, Puolanka, Suomussalmi
Kajaanin seutukunta: Kajaani, Paltamo, Ristijärvi, Sotkamo
Kanta-Hämeen toimikunta
Neuvottelutiimit seutukunnittain:
1. Forssa, Humppila, Jokioinen, Tammela, Ypäjä
2. Hattula, Hämeenlinna, Janakkala
3. Hausjärvi, Loppi, Riihimäki
Forssan seutukunta: Forssa, Humppila, Jokioinen, Tammela, Ypäjä
Hämeenlinnan seutukunta: Hattula, Hämeenlinna, Janakkala
Riihimäen seutukunta: Hausjärvi, Loppi, Riihimäki
Keski-Pohjanmaan toimikunta
Neuvottelutiimit seutukunnittain:
1. Kannus, Kokkola
2. Halsua, Kaustinen, Lestijärvi, Perho, Toholampi, Veteli
Kokkolan seutukunta: Kannus, Kokkola
Kaustisen seutukunta: Halsua, Kaustinen, Lestijärvi, Perho, Toholampi, Veteli
Keski-Suomen toimikunta
Neuvottelutiimit paikallistoimikuntien mukaan:
1. Kannonkoski, Karstula, Kinnula, Kivijärvi, Kyyjärvi, Pihtipudas, Viitasaari
2. Konnevesi, Saarijärvi, Äänekoski
3. Joutsa, Luhanka, Hankasalmi, Jyväskylä, Laukaa, Muurame, Petäjävesi, Toivakka, Uurainen
4. Jämsä, Keuruu, Multia
Saarijärven–Viitasaaren seutukunta: Kannonkoski, Karstula, Kinnula, Kivijärvi, Kyyjärvi, Pihtipudas, Saarijärvi, Viitasaari
Äänekosken seutukunta: Konnevesi, Äänekoski
Joutsan seutukunta: Joutsa, Luhanka
Jyväskylän seutukunta: Hankasalmi, Jyväskylä, Laukaa, Muurame, Petäjävesi, Toivakka, Uurainen
Keuruun seutukunta: Keuruu, Multia
Jämsän seutukunta: Jämsä
Kymenlaakson toimikunta
Neuvottelutiimit seutukunnittain:
1. Hamina, Kotka, Miehikkälä, Pyhtää, Virolahti
2. Kouvola
Kotkan–Haminan seutukunta: Hamina, Kotka, Miehikkälä, Pyhtää, Virolahti
Kouvolan seutukunta: Kouvola
Kouvolaan liittyi vuonna 2009 Anjalankoski, Elimäki, Jaala, Kuusankoski ja Valkeala.
Lapin toimikunta
Neuvottelutiimit seutukunnittain:
1. Kemi, Keminmaa, Simo, Tervola, Tornio
2. Pello, Ylitornio
3. Enontekiö, Kittilä, Kolari, Muonio
4. Inari, Sodankylä, Utsjoki
5. Ranua, Rovaniemi
6. Kemijärvi, Pelkosenniemi, Posio, Salla, Savukoski
Kemi–Tornion seutukunta: Kemi, Keminmaa, Simo, Tervola, Tornio
Torniolaakson seutukunta: Pello, Ylitornio
Tunturi-Lapin seutukunta: Enontekiö, Kittilä, Kolari, Muonio
Pohjois-Lapin seutukunta: Inari, Sodankylä, Utsjoki
Rovaniemen seutukunta: Ranua, Rovaniemi
Itä-Lapin seutukunta: Kemijärvi, Pelkosenniemi, Posio, Salla, Savukoski
Pirkanmaan toimikunta
Neuvottelutiimit:
1. Ikaalinen, Kihniö, Parkano
2. Juupajoki, Ruovesi, Mänttä-Vilppula, Virrat
3. Hämeenkyrö, Nokia, Ylöjärvi
4. Lempäälä, Pirkkala, Tampere, Vesilahti
5. Kangasala, Kuhmoinen, Pälkäne, Orivesi
6. Punkalaidun, Sastamala
7. Akaa, Urjala, Valkeakoski
Luoteis-Pirkanmaan seutukunta: Ikaalinen, Kihniö, Parkano
Ylä-Pirkanmaan seutukunta: Juupajoki, Ruovesi, Mänttä-Vilppula, Virrat
Tampereen seutukunta: Hämeenkyrö, Kangasala, Kuhmoinen, Lempäälä, Nokia, Orivesi, Pirkkala, Pälkäne, Tampere, Vesilahti, Ylöjärvi
Lounais-Pirkanmaan seutukunta: Punkalaidun, Sastamala
Etelä-Pirkanmaan seutukunta: Akaa, Urjala, Valkeakoski
Pohjanmaan toimikunta
Neuvottelutiimit seutukunnittain:
1. Korsnäs, Laihia, Maalahti, Mustasaari, Vaasa, Vöyri
2. Kruunupyy, Luoto, Pedersöre, Pietarsaari, Uusikaarlepyy
3. Kaskinen, Kristiinankaupunki, Närpiö
Vaasan seutukunta: Korsnäs, Laihia, Maalahti, Mustasaari, Vaasa, Vöyri
Pietarsaaren seutukunta: Kruunupyy, Luoto, Pedersöre, Pietarsaari, Uusikaarlepyy
Suupohjan rannikkoseutu: Kaskinen, Kristiinankaupunki, Närpiö
Isokyrö siirtyi lakkautetusta Kyrönmaan seutukunnasta Seinäjoen seutukuntaan vuonna 2021.
Pohjois-Karjalan toimikunta
Neuvottelutiimit:
1. Lieksa, Nurmes
2. Juuka, Kontiolahti, Polvijärvi
3. Heinävesi, Joensuu, Liperi, Outokumpu
4. Ilomantsi, Kitee, Rääkkylä, Tohmajärvi
Pielisen Karjalan seutukunta: Lieksa, Nurmes
Joensuun seutukunta: Heinävesi, Ilomantsi, Joensuu, Juuka, Kontiolahti, Liperi, Outokumpu, Polvijärvi
Keski-Karjalan seutukunta: Kitee, Rääkkylä, Tohmajärvi
Heinävesi siirtyi Savonlinnan seutukunnasta vuonna 2021.
Pohjois-Pohjanmaan toimikunta
Neuvottelutiimit seutukunnittain:
1. Hailuoto, Kempele, Liminka, Lumijoki, Muhos, Oulu, Tyrnävä
2. Pyhäjoki, Raahe, Siikajoki
3. Alavieska, Kalajoki, Merijärvi, Oulainen, Sievi, Ylivieska
4. Haapajärvi, Kärsämäki, Nivala, Pyhäjärvi, Reisjärvi
5. Haapavesi, Pyhäntä, Siikalatva
6. Ii, Pudasjärvi, Utajärvi, Vaala
7. Kuusamo, Taivalkoski
Oulun seutukunta: Hailuoto, Kempele, Liminka, Lumijoki, Muhos, Oulu, Tyrnävä
Raahen seutukunta: Pyhäjoki, Raahe, Siikajoki
Ylivieskan seutukunta: Alavieska, Kalajoki, Merijärvi, Oulainen, Sievi, Ylivieska
Nivala–Haapajärven seutukunta: Haapajärvi, Kärsämäki, Nivala, Pyhäjärvi, Reisjärvi
Haapaveden-Siikalatvan seutukunta: Haapavesi, Pyhäntä, Siikalatva
Oulunkaaren seutukunta: Ii, Pudasjärvi, (Simo), Utajärvi, Vaala
Koillismaan seutukunta: Kuusamo, Taivalkoski
Oulun kuntaliitokset; Ylikiiminki (2009), Haukipudas, Kiiminki, Oulunsalo ja Yli-Ii (2013).
Pohjois-Savon toimikunta
Neuvottelutiimit seutukunnittain:
1. Iisalmi, Keitele, Kiuruvesi, Lapinlahti, Pielavesi, Sonkajärvi, Vieremä
2. Kaavi, Rautavaara, Tuusniemi
3. Kuopio, Siilinjärvi
4. Rautalampi, Suonenjoki, Tervo, Vesanto
5. Joroinen, Leppävirta, Varkaus
Ylä-Savon seutukunta: Iisalmi, Keitele, Kiuruvesi, Lapinlahti, Pielavesi, Sonkajärvi, Vieremä
Koillis-Savon seutukunta: Kaavi, Rautavaara, Tuusniemi
Kuopion seutukunta: Kuopio, Siilinjärvi
Sisä-Savon seutukunta: Rautalampi, Suonenjoki, Tervo, Vesanto
Varkauden seutukunta: Joroinen, Leppävirta, Varkaus
Päijät-Hämeen toimikunta
Neuvottelutiimit:
1. Hartola, Heinola, Sysmä
2. Asikkala, Padasjoki
3. Hollola, Iitti, Kärkölä, Lahti, Orimattila
Lahden seutukunta: Asikkala, Hartola, Heinola, Hollola, Iitti, Kärkölä, Lahti, Orimattila, Padasjoki, Sysmä
Iitti siirtyi seutukuntaan Kymenlaaksosta vuonna 2021.
Satakunnan toimikunta
Neuvottelutiimit:
1. Jämijärvi, Kankaanpää, Karvia, Siikainen
2. Merikarvia, Pori, Ulvila, Nakkila, Pomarkku
3. Harjavalta, Huittinen, Kokemäki
4. Eura, Eurajoki, Rauma, Säkylä
Pohjois-Satakunnan seutukunta: Jämijärvi, Kankaanpää, Karvia, Siikainen
Porin seutukunta: Harjavalta, Huittinen, Kokemäki, Merikarvia, Nakkila, Pomarkku, Pori, Ulvila
Rauman seutukunta: Eura, Eurajoki, Rauma, Säkylä
Uudenmaan toimikunta
Neuvottelutiimit:
1. Helsinki, Tuusula, Järvenpää, Kerava, Sipoo, Vantaa
2. Espoo, Kauniainen, Kirkkonummi, Vihti, Nurmijärvi, Karkkila
3. Hanko, Inkoo, Raasepori
4. Askola, Myrskylä, Porvoo, Pukkila
5. Lapinjärvi, Loviisa
Helsingin seutukunta: Espoo, Helsinki, Hyvinkää, Järvenpää, Karkkila, Kauniainen, Kerava, Kirkkonummi, Lohja, Mäntsälä, Nurmijärvi,
Pornainen, Sipoo, Siuntio, Tuusula, Vantaa ja Vihti
Raaseporin seutukunta: Hanko, Inkoo, Raasepori
Porvoon seutukunta: Askola, Myrskylä, Porvoo, Pukkila
Loviisan seutukunta: Lapinjärvi, Loviisa
Varsinais-Suomen toimikunta
Neuvottelutiimit seutukunnittain:
1. Kaarina, Lieto, Masku, Mynämäki, Naantali, Nousiainen, Paimio, Raisio, Rusko, Sauvo, Turku
2. Aura, Koski, Loimaa, Marttila, Oripää, Pöytyä
3. Kustavi, Laitila, Pyhäranta, Taivassalo, Uusikaupunki, Vehmaa
4. Kemiönsaari, Parainen
5. Salo, Somero
Turun seutukunta: Kaarina, Lieto, Masku, Mynämäki, Naantali, Nousiainen, Paimio, Raisio, Rusko, Sauvo, Turku
Loimaan seutukunta: Aura, Koski, Loimaa, Marttila, Oripää, Pöytyä
Vakka-Suomen seutukunta: Kustavi, Laitila, Pyhäranta, Taivassalo, Uusikaupunki, Vehmaa
Turunmaan seutukunta: Kemiönsaari, Parainen
Salon seutukunta: Salo, Somero
Saloon liittyi yhdeksän kuntaa vuonna 2009.
Pääsivu
Operatiivisuus
Hallinnollisuus